Check-Up herhangi bir yaş ya da cinsiyet ayrımı göz etmeksizin herkes için önemli ve gerekli olan bir tarama yöntemidir.

Tıbbın birçok alanında yaşanan gelişmelerle birlikte pek çok hastalıkta erken teşhis hayat kurtarma noktasına ulaşmıştır. Bununla birlikte yine pekçok hastalık için de koruyucu önlemler almak hastalığın ötelenmesi açısından önem taşımaktadır.

Diyabet, kolesterol, koroner kalp hastalıkları, meme, rahim ve rahim ağzı, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi bazı sık görülen kanserler, osteoporoz gibi hastalıkların görülme sıklığının artması düzenli sağlık kontrollerinin gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır. Özellikle de bu hastalıklar açısından ailevi risk taşıyan kişilerde yılda bir kez yapılacak Check-Up ile sürpriz gelişmelerin yaşanması da önlenebilmektedir.

Hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı kişilerin temel sağlık kontrollerini içeren Check-Up programlarını yılda bir kez uygulaması yeterli olmaktadır. Kişinin yaşı, kilosu, hastalıklara karşı risk faktörleri, aile öyküsün olup olmadığı, tıbbı geçmişi ve yaşam tarzı gibi birçok faktör değerlendirilerek onun için uygun olan bir Check-Up paketinden yararlanmam mümkündür.