Check-Up, hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı kişilerin, genel sağlık durumlarının devamlılığının sağlanması ve olası hastalıkların erken dönemde saptanması amacıyla gerçekleştirilen dönemsel sağlık taramalarıdır. Yapılan muayene ve testler sonrasında herhangi bir hastalık için risk teşkil eden bir durum ya da hastalık tespit edilmişse önleyici tedbirler ve erken tedavi yöntemleriyle zaman kazanılmaktadır.

Son yıllarda modern yaşamın da gereği olarak, kendine özen gösteren her sağlıklı kişinin Check-Up programları ile düzenli sağlık kontrollerini yaptırması önem kazanmıştır.

Check-Up programlarıyla kişide bulunan risklerin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması, ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesi ya da ötelenmesi sağlanabilmektedir. Ancak bunu sağlayabilmek için de Check Up yaptırmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Çünkü, bir defa yapılan Check-Up ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını göstermeyecektir. Bu nedenle genel sağlık durumunuz ve herhangi bir hastalığa karşı risk faktörleriniz gibi birçok kritere bağlı olarak hekiminiz tarafından belirlenecek periyotlarda Check-Up yapılması yararlı ve gereklidir.